רצועת טיימינג: מהי, מדוע היא חשובה, ולמה צריך להחליף אותה?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin

רצועת טיימינג, או בשמה העברי רצועת תזמון, היא מונח שרבים מכירים – אבל רבים לא יודעים מה בדיוק התפקיד שלה ומדוע הוא חשוב, למה ההחלפה שלה מורכבת – ומה הבשורה החדשה שמביאה שרשרת הטיימינג לעולם הרכב. ריכזנו כאן תשובות על שאלות ששאלתם את המומחים שלנו בעניין רצועת טיימינג, ואתם מוזמנים לבחור את הטיימינג הנכון לקריאה

מהי רצועת טיימינג, או רצועת תזמון?

כדי להבין מהי רצועת טיימינג, צריך להיזכר במבנה של מנוע הבעירה הפנימית (מנוע בנזין 'סטנדרטי'). לבו של המנוע – 'ראש המנוע' – מורכב בדרך כלל מארבע בוכנות. לתוך כל בוכנה מוזרקים דלק ואוויר במינון קבוע, ניצוץ מבעיר את התערובת. הגזים שנוצרים מהבעירה הודפים את הבוכנה, והתנועה הזו מועברת על ידי מערכת הממסר לגלגלים – ומניעה אותם קדימה (או אחורה).
הבעירה בכל ארבע הבוכנות צריכה להתרחש בתזמון מלא, ממש כמו להקת מחול. לתזמון הזה אחראית רצועת התזמון, היא-היא רצועת הטיימינג.

עד כמה חשובה רצועת הטיימינג?

רצועת הטיימינג היא חלק חיוני בפעולתו הבסיסית של המנוע – יצירת התנועה. היא עשויה גומי באיכות גבוהה, המותאם לשימוש הייחודי והתובעני שלה. הרצועה פועלת בתנועה בלתי פוסקת, בסביבת עבודה חמה מאוד ותחת לחצים כבדים. לכן, לאחר שעובר פרק הזמן המומלץ להחלפתה – היא עלולה להיקרע ובכך לגרום נזק משמעותי לרכב בכלל ולראש המנוע בפרט.

למה צריך להחליף רצועת טיימינג, ובכל כמה זמן?

מבין כלל החלקים ברכב, רצועת הטיימינג היא אחד החלקים הקריטיים ביותר לפעולתו התקינה של המנוע. לכן, החלפה שלה על פי הוראות היצרן חשובה הן כדי לשמור על המנוע והן מבחינה בטיחותית. רצועת טיימינג מקורית וביצוע עבודת ההחלפה על ידי צוות מוסך מורשה יבואן מבטיחים חיים ארוכים יותר לרכב, והם חשובים במיוחד.
כל כמה זמן צריך להחליף רצועת טיימינג? לכל דגם ישנן המלצות מדוייקות, ולרוב הן כוללות שני 'תנאים' – לפי המוקדם בהם, למשל – כל 4 שנים או 100,000 ק"מ.
כדי לוודא מה מועד ההחלפה הבא של רצועת הטיימינג ברכב שלכם, ניתן לפנות אלינו.

למה החלפת רצועת טיימינג כרוכה בעלויות גבוהות יחסית?

החלפת רצועת טיימינג היא טיפול שעלותו גבוהה יחסית, וזאת משתי סיבות שחשוב להבין:
הסיבה הראשונה היא שמדובר בחלק מיוחד שעשוי מחומרים מתקדמים ועמידים ביותר, שישמרו על צורתם ועל תפקודיהם לאורך זמן ארוך;
הסיבה השניה היא שההחלפה דורשת פירוק (ולאחר מכן הרכבה) של חלקים רבים אחרים, מכיוון שהרצועה נמצאת ממש על ראש המנוע. הפירוק וההרכבה לוקחים זמן, ונעשים על ידי המכונאים המיומנים ביותר. עם זאת, חשוב לציין כי מדובר בעבודה עדינה ורגישה, וחשוב להפקיד אותה בידיים מאומנות ומיומנות.

מה ההבדל בין רצועת טיימינג לשרשרת טיימינג? (או בין רצועת תזמון לשרשרת תזמון)

בשנים האחרונות נכנסו לשוק שרשרות הטיימינג (שרשרות תזמון), שמבצעות את אותו התפקיד במנוע – אך במקום רצועת גומי מדובר בשרשרת הדומה לשרשרת של אופניים. היתרון הבולט של שרשרת הטיימינג הוא בכך שאין צורך להחליף אותה כלל, בניגוד לרצועת הגומי. כיום, מרבית המכוניות החדשות שעולות לכביש מצויידות בשרשרת טיימינג, מה שאומר שבעוד מספר שנים רצועת הטיימינג עשויה להפוך לפריט אספנים.

רוצים לדעת מה יש ברכב שלכם, רצועת תזמון או שרשרת תזמון? מוזמנים לברר עם מחלקת השירות שלנו!

השארת תגובה

מעוניינים שנחזור אליכם?
השאירו פנייה

שירות ומכירה 6306*

שעות פעילות
ראשון – חמישי: 7:30-16:30 | שישי: 7:30-13:00

מאמרים אחרונים שעלו

עקבו אחרינו