רכבים חשמליים 2024: עובדות, מיתוסים והעתיד (חלק 2)

כמעט מאה שנה שלט מנוע הבנזין בכבישים ללא מתחרים, אבל בשנים האחרונות הדברים משתנים. רכבים חשמליים (EV) הם הבחירה של יותר ויותר נהגים, נהגות, משפחות וגם חברות וארגונים. הרכב החשמלי הוא חלופה תחרותית ומשתלמת למכוניות המונעות בבנזין. מיתוסים רבים נפוצו על רכבים חשמליים וגם בשנת 2024, כאשר המידע הבדוק זמין לכולם – עדיין רבים מופתעים מהמידע שנפרט בשורות הבאות.  לאחרונה פרסמנו כאן מאמר עם מיתוסים נפוצים על מכוניות חשמליות. בעקבות התגובות הרבות שקיבלנו החלטנו להפריך עוד כמה מיתוסים. קדימה – יוצאות לדרך!

מיתוס #1: רכבים חשמליים 2024 אינם יכולים להתמודד עם מזג אוויר קיצוני

עובדה: סוללות של רכבים חשמליים הן מתקדמות ויכולות לעמוד הן בקור חריג והן בחום קיצוני. מספר פתרונות טכנולוגיים מסייעים לסוללות של רכבים חשמליים להתמודד עם אתגרי אקלים שכאלה:

  1. מערכות ניהול טמפרטורה מתקדמות: רוב הרכבים חשמליים מצוידים במערכות ניהול טמפרטורה המסייעות לשמור על טמפרטורת הסוללה בטווח האופטימלי. כאשר הטמפרטורה חורגת מהטווח הרגיל, מערכות אלה פועלות לקירור או לחימום הסוללה בהתאם לצורך.
  2. עיצוב וחומרי גלם מתקדמים: יצרנים משפרים את תהליכי היצור והעיצוב של הסוללות עצמם כדי להעניק להן עמידות גבוהה יותר בתנאי טמפרטורה קיצוניים.
  3. מערכות חימום וקירור מתקדמות: רכבי חשמל מצוידים במערכות חימום וקירור מתקדמות המאפשרות לשמור על טמפרטורת הסוללה בטווח הנכון במיוחד בזמנים של קור או חום קיצוני

ועוד עובדה בעניין מזג האוויר: רכבים חשמליים לשנת 2024 מצוידים במערכות חימום וקירור מתקדמות המאפשרות נסיעה נעימה גם בתנאי אקלים קיצוניים. מערכות חימום חכמות המספקות חום מהיר ואופטימלי לתוך הרכב בחורף, וכן מערכות קירור המאפשרות להשאיר את הרכב מקורר גם בימי הקיץ החמים ביותר.
בנוסף, יכולת החסכון באנרגיה של רכבי חשמל מאפשרת להם לפעול ביעילות גם בתנאי מזג אוויר קיצוניים, מבלי להפסיק את הפעולה בעקבות השימוש המופרז במערכות החימום או הקירור. כלומר, טווח הנסיעה גדל מאוד ביחס לשנים קודמות, ולכן אין צורך להתפשר על הדלקת המזגן כדי לחסוך בסוללה. בכך הרכבים החשמליים משאירים את הנהגים והנוסעים רגועים ונוחים גם בסביבה החיצונית הקשה ביותר.

 

מיתוס #2: רכבים חשמליים ב 2024 אינם מתאימים לנסיעות ארוכות

עובדה: רכבי יונדאי החשמליים החדשים מציעים פתרונות מתקדמים לנהגים המחפשים טכנולוגיה יעילה ואקולוגית. לדוגמה, דגמי יונדאי ה  Ioniq 5 ו-KonaEV  מציעים שילוב מנצח של טווח נסיעה ארוך עם יכולות טעינה מהירות:  (Ioniq 5 – 6 שעות טעינה, טווח סוללה 430-481 ק"מ*, kona- 6:30 שעות טעינה, טווח סוללה 305 ק"מ*), מה שהופך אותם לאידיאליים גם לנסיעות ארוכות. כמו כן, רכבי יונדאי החדשים כוללים מערכות ניווט מתקדמות ואפליקציות חכמות שמסייעות לנהגים לתכנן את המסלולים ולמצוא את תחנות הטעינה בקלות, גם במהלך נסיעות ארוכות. נוסף על כך, יונדאי משקיעה רבות בפיתוח טכנולוגיות שידרגו את נוחות הנסיעה ויאפשרו לנהגים להנות מחוויית נהיגה משופרת.

 

מיתוס #3: רכבים חשמליים ב 2024 אינם מתאימים לנסיעה בתנאי דרך מאתגרים

עובדה: רכבי  יונדאי החשמליים החדשים מתאימים לשימוש בכל סביבה, גם בתנאי דרך קשים. יונדאי Kona EV לדוגמה, עם סוללת ליתיום-יון בקיבולת גבוהה, מאפשרת נסיעה אופטימלית גם בתנאי דרך  מאתגרים. בנוסף, לדגמים אלה יש מערכות בטיחות מתקדמות. בין השאר, מערכת ניטור זעזועים ושלדת בטיחות חזקה. שני מרכיבים אלה מבטיחים את שלומם של הנהגים והנוסעים בכל תנאי דרך.

הסבר קצר: סוללות ליתיום-יון הן סוג של סוללות נטענות המשמשות את מרבית הרכבים החשמליים ב-2024.  יתרונן העיקרי של סוללות אלו הוא ביכולתן להעניק טווח נסיעה ארוך יותר לרכבים החשמליים. כמו כן, הן מתאפיינות בחיי סוללה ארוכים יחסית ולכן מאפשרות נסיעות ארוכות מבלי צורך בהטענות תדירות.

בנוסף, הסוללות יכולות לספק חשמל באופן יעיל ותמידי ובכך למנוע אובדן ביצועים. זאת, גם בעת נסיעה בתנאי דרך מאתגרים כמו דרכים מתפתלות או תלולות. סוללות ליתיום-יון מספקות עוצמה גבוהה בצורה מתמדת, ומתאימות גם לנסיעה בתנאי מזג אוויר חורפיים או חמים במיוחד. במשפט אחד: הן מעניקות נוחות נסיעה וביטחון לנהגים גם בתנאי דרך מאתגרים.

 

ההשפעה האישית על סוללות לרכב חשמלי

לגורם האנושי יש גם השפעה לא קטנה על טווח הנסיעה שמאפשרות סוללות הרכב החשמלי: נהיגה רגועה ללא עצירות חדות והאצות מפחיתה את צריכת החשמל מהסוללה.

גם למזגן יש השפעה, וממש כמו בבית – כיוון המזגן על טמפרטורה נעימה ולא 'מקפיאה' היא משמעותית.

 

מה צופן העתיד לסוללות לרכב חשמלי?

טכנולוגיות חדשות של סוללות לרכבים חשמליים נמצאות בפיתוח מתמיד, ומבטיחות להפוך את הרכבים החשמליים לנגישים ולזמינים יותר. בעתיד, סוללות לרכב חשמלי יהיו בעלות טווח נסיעה ארוך יותר, זמן טעינה קצר יותר, חיי סוללה ארוכים יותר ועלויות נמוכות יותר.

בסופו של יום, בחירת רכב היא גם חוויה אישית. כל נהגת ונהג מחפשים מאפיינים שיתאימו לצרכים ולסגנון החיים שלהם. הרכבים החשמליים מציעים מגוון רחב של יתרונות ופתרונות. פתרונות שמתחילים בצמצום ההשפעה על הסביבה וממשיכים לביצועים מעולים ולנהיגה נעימה. עם התפתחות הטכנולוגיה וההתמדה של התעשייה להביא לשיפורים נוספים, ואין ספק שהעתיד שייך לתחבורה החשמלית. נסיעה טובה ובטוחה לכולנו!

למאמר הראשון בסדרה

* משתנה בין רמות הגימור.  נתוני טווח הנסיעה וצריכת החשמל מתפרסמים על פי דין לפי בדיקות המעבדה. טווח הנסיעה וצריכת החשמל בפועל מושפעים, בין היתר, גם מתנאי הדרך, מתחזוקת הרכב, ממאפייני הנהיגה ומקיבולת ובלאי הסוללה, ועל כן הם יכולים להיות שונים בהשוואה לנתוני המעבדה.

השארת תגובה

מעוניינים שנחזור אליכם?
השאירו פנייה

שירות ומכירה 6306*

שעות פעילות
ראשון – חמישי: 7:30-16:30 | שישי: 7:30-13:00

מאמרים אחרונים שעלו

עקבו אחרינו

כלי נגישות