שלושה דברים חשובים על החלפת בלמים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin

החלפת בלמים היא השם המקובל להחלפת רפידות הבלמים או דיסקיות הבלמים. בלמים תקינים, כידוע, הם הרכיב הבטיחותי החשוב ביותר ברכב – ויש שלושה דברים שחשוב לדעת עליהם.

1#: איך עובדות רפידות הבלמים?

הבלמים נועדו, כמובן, לעצור את תנועת הרכב. רבים מכירים את הבלמים באופניים – רפידות גומי שנלחצות אל הגלגל עד לעצירה. הבלמים במכונית עובדים על פי אותו העקרון, אבל מכיוון שבמכונית המהירות גבוהה משמעותית, יש צורך גם בחומרים שונים ועמידים יותר. לכן, רפידות הבלמים במכונית עשויות מדיסקית מתכת, ועליה חומר קשיח נוסף אסבסט או חומר דומה.
כאשר לוחצים על הבלמים, הרפידות נלחצות על ה"צלחת" המתכתית שהיא חלק מהגלגל. החיכוך שנוצר מקטין את מהירות הרכב עד לבלימה. בתהליך זה נוצר, כמובן, חום רב – ולכן יש צורך בחומר עמיד.

2#: כל כמה זמן נדרשת החלפת בלמים?

החלפת הבלמים נדרשת כאשר הרפידה נשחקת. השאלה הגדולה היא כל כמה זמן יש צורך בהחלפה כזו – ואין לה תשובה חד משמעית. ככלל, הקביעה היא שהחלפת בלמים נדרשת כאשר הרפידה נשחקת לכדי 40% מהעובי המקורי שלה. היקף השחיקה משתנה בין מכונית למכונית, ובין נהג לנהג.
מה גורם לשחיקה של הרפידות? הרבה בלימות חדות שוחקות אותן, לעומת "פמפום" – בלימה מדורגת ששוחקת באופן מתון יותר. יש כמובן משתנים נוספים – מזג אוויר חם מגביר את השחיקה, שינויים קיצוניים בטמפרטורה בפרקי זמן קצרים (למשל בין יום ללילה) או יובש קיצוני.
ולאחר שאמרנו את כל זה, במרבית המקרים, החלפת בלמים נדרשת במרווחים של עשרות אלפי קילומטרים.

3#: מתי לבדוק האם יש צורך בהחלפת בלמים?

את מצב הרפידות אי אפשר לדעת באופן פשוט, כמו שמקבלים חיווי על מצב הדלק במיכל. לכן חשוב לעקוב אחרי מצב הבלמים בשתי דרכים – האחת, לבדוק את מצב הבלמים בכל ביקור במוסך, השנייה – לעשות אחת לשבוע-שבועיים 'ניסוי כלים' של הבלמים: לבצע "בלימת חירום" יזומה, ולשים לב לתגובת הבלמים.
בנוסף, לעקוב תמיד אחרי שינויים במידת ההיענות של הרכב ללחיצה על דוושת הבלם, במקרה שאתם שמים לב לשינוי כזה – בואו לבדוק. בלמים תקינים הם לא דבר שניתן לזלזל בו.

ולסיום – בהחלפת בלמים, הכי חשוב זה לא לחכות לרגע האחרון!

הסברנו כאן איך עובדים הבלמים ומתי יש לבצע החלפת בלמים – אבל הדבר החשוב ביותר הוא תשומת הלב שלך, הנהג, ושלך הנהגת. החלפת בלמים במועד המתאים ובדיקה שגרתית של התקינות שלהם יכולה להציל לחיים – ואנחנו נשמח לעזור לכם בשמירה על תקינות הרכב – ועל בטיחות הנוסעים בו.
לא בטוחים מה מצב הבלמים שלכם? בואו לבקר אותנו ותצאו בטוחים!

השארת תגובה

מעוניינים שנחזור אליכם?
השאירו פנייה

שירות ומכירה 6306*

שעות פעילות
ראשון – חמישי: 7:30-16:30 | שישי: 7:30-13:00

מאמרים אחרונים שעלו

עקבו אחרינו