גיר רובוטי – נעים וחסכוני לנהוג

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin

מערכת ההילוכים של הרכב מקשרת בין המנוע לבין הגלגלים, ומתרגמת את כוחו של המנוע לתנועה שלהם. העקרון הבסיסי של ההילוכים ברכב זהה לגלגלי השיניים שניתן לראות באופני רכיבה עם הילוכים. במשך שנים רבות הכרנו רק שני סוגי הילוכים: גיר "רגיל" או גיר ידני, ולעומתו – גיר אוטומטי. בשנים האחרונות הצטרף סוג נוסף – הגיר הרובוטי, ועליו נרחיב מעט בשורות הבאות.

לפני הגיר הרובוטי – על ההבדלים בין גיר אוטומטי וגיר רגיל

החל מהיציאה לדרך ועד ההגעה ליעד, הצורך שלנו ב"תרגום" העוצמה של המנוע לתנועה של הגלגלים משתנה: המעבר מעמידה במקום לתנועה איטית דורש כוח רב יחסית ומהירות נמוכה – כמו בהילוך ראשון, ואילו נסיעה בכביש מהיר דורשת מעט כוח ומהירות גבוהה – כמו בהילוך חמישי. המעבר בין ההילוכים הוא קריטי: כשהוא נעשה בצורה נכונה, הוא מאפשר הפעלה יעילה ובטוחה של המנוע; כאשר הוא נעשה ללא תשומת לב מספקת הוא יכול לפגוע ביעילות, וכשהוא נעשה בחוסר אחריות – מעבר בין ההילוכים עלול לגרום למנוע נזק משמעותי.
מבחינת הנהג, הרי שהחלפת ההילוכים דורשת תשומת לב ומאמץ גופני מסויים מצד אחד, אבל גם מאפשרת שליטה טובה יותר ברכב והתאמה מהירה לתנאי השטח.
גיר רגיל משאיר את השליטה בידי הנהג או הנהגת, אבל דורש מהם תשומת לב, אוזניים קשובות לצליליו של המנוע, יד פנויה כדי להעביר את ההילוכים ורגל שמאל כדי ללחוץ על המצמד (קלאץ'); גיר אוטומטי אפשר להשאיר את שתי הידיים על ההגה, לפנות את האוזניים ואת רגל שמאל לעיסוקים אחרים, ולהימנע מטעויות (ומנזקים אפשריים) בהעברת הילוכים לא נכונה – אבל מצד שני, מצמצם את רמת המעורבות והשליטה של הנהג, מקטין את היעילות – ומעלה את צריכת הדלק.

גיר רובוטי – ליהנות מכל היתרונות

הגיר הרובוטי הוא למעשה שילוב היתרונות של שני סוגי ההילוכים, וצמצום משמעותי של החסרונות שלהם. בסיסו של הגיר הרובוטי הוא גיר ידני, אלא שבמקום ידיו של הנהג – הידיים שמעבירות את ההילוכים בגיר הרובוטי הן הידיים (הדימיוניות) של רובוט. פעולותיו של הרובוט מתרחשות בהנחייתו של מחשב הרכב, שמשקלל את כל הנתונים הרלוונטיים כדי להחליט האם להעביר הילוך.
התוצאה: התאמה מירבית של ההילוך לתנאי השטח (כמעט כמו נהג אנושי), חסכון בדלק, וכל זה ללא מעורבות של הנהג, ללא שימוש באוזנייים וכמובן – גם לא ברגל שמאל!.

בשורה התחתונה – גיר רובוטי מביא עמו נוחות, יעילות וחיסכון לחוויית הנהיגה.

חשוב לזכור שכמו כל חידוש טכנולוגי, יש מי שמתרגלים אליו מיד, ויש נהגים שזקוקים לפרק זמן קצר כדי להתרגל לנהיגה בסטנדרטים החדשים.

השארת תגובה

מעוניינים שנחזור אליכם?
השאירו פנייה

שירות ומכירה 6306*

שעות פעילות
ראשון – חמישי: 7:30-16:30 | שישי: 7:30-13:00

מאמרים אחרונים שעלו

עקבו אחרינו